Травматологія та ортопедія в Києві

Гімнастика при сколіозі у дорослих і дітей

Гімнастика при сколіозі у дорослих і дітей

Гімнастика при сколіозі у дорослих і дітей: ЛФК, йога, дитяча гімнастика

Сколіоз — найпоширеніше захворювання хребта у дітей та дорослих. Захворювання найбільш схильні діти молодшого віку і підлітки, його ще називають викривленням хребта. Вилікувати сколіоз можливо на початковій стадії допоможе гімнастика від сколіозу, найефективніший спосіб боротьби з патологією. Все про лікувальну гімнастику при сколіозі для дорослих та дітей (з комплексами вправ), буде розглянуто в цій статті. За допомогою індивідуально підібраних вправ, постійного їх застосування та консультацій фахівця, ваш хребет повернеться в норму.

Зміст статті:

Сколіоз являє собою викривлення хребта дугою, в бічній площині, при якому можливе зміщення деяких хребців під певним градусом, на тілі видимі зміни в плечовому і стегновому поясі. В хребті пережимаються нервові закінчення, порушується їхня робота, в силу руху хребців, зміщується м’язовий корсет, що приводить до тиску на внутрішні органи.

Види сколіозу

Сколіоз розподіляється на набуту та вроджену. Вроджений бачимо вже внутрішньоутробно, на ультразвуковому дослідженні. Передумовою появи сколіозу до народження, є хромосомна аномалія, вроджене порушення сполучної тканини, неправильний спосіб життя вагітної жінки (погане харчування, шкідливі звички, відсутність фізичної активності). Симптоми і дискомфорт вроджений сколіоз починають з’являтися тільки в підлітковому віці. Придбаний сколіоз у дорослих, виникає при сприянні сторонніх факторів, до них належать пережиті травми, неправильна посадка, відсутність руху і фізичного навантаження. Фахівці ділять придбаний сколіоз на наступні за стадіями розвитку:

 • Зміни не видно неозброєним поглядом. Присутня невелика сутулість і асиметрія в плечовому поясі;
 • Прояв асиметрії в лопаткової області, хворобливих відчуттів в області спини;
 • Зміна постави видно оточуючим, форма спини змінюється, з’являється труднопереносимая біль у спині;
 • Найбільш важка стадія, характеризується появою горба на ребрах, їх впалость або випинання;
 • За ступенем складності, хвороба класифікується на простий, складний і тотальний;
 • Ес-подібний, або простий, являє собою вигин хребта вправо або вліво;
 • S-подібний, або складний. За назвою, характеризується вигином у формі літери S;
 • Е-подібний, або тотальний, найважчий з форм, зміни відбуваються по всіх областях хребта, маючи різну конфігурацію.

Сколіоз буває декількох видів за характером і місцем ураження захворюванням:

 • Шийно-грудний. Зміни в 4-му, 5-му хребців і асиметрія плечового поясу;
 • Грудний. Зміни в 7-му, 9-му хребцях. Порушення дихання і деформація грудей;
 • Попереково-грудний. Зміни в 10-му, 12-му хребцях. Порушення дихання і кровообігу;
 • Поперековий. Зміни у 1-му, 2-му хребцях попереку. Появи болю в попереку;
 • Комбінований, він же S-подібний. Зміни у 1-му, 2-му хребцях попереку і 8-го, 9-го грудних.

Причини виникнення

Певної причини виникнення патології немає. Але є різноманіття причин, які призводять до його появи:

 • Слабкість і млявість м’язового корсета в силу малорухливого способу життя;
 • Постійна неправильна посадка, порушення постави;
 • Різні травми;
 • Туберкульоз або сифіліс;
 • Остеохондроз, радикуліт;
 • Захворювання нирок і ШЛУНКОВО-кишкового тракту;
 • Спадковість;
 • Міжхребцева грижа;
 • Професійне захворювання, в силу використання однієї сторони тіла (теніс, бадмінтон);
 • Недолік вітаміну D, порушення обміну речовин, дефіцит кальцію;
 • Різна довжина кінцівок;
 • Великі фізичні навантаження.

Діагностика та лікування

Існує всього 2 види діагностики сколіозу, це стандартний огляд ортопеда або інструментальний, за допомогою променів.Стандартний огляд у фахівця включає в себе замір рівня плечей, ребер і симетричності тазу, спостерігається поведінки хребта в русі, перевіряється сила м’язів і рефлекси. Інструментальний метод проводять за допомогою спеціального устаткування:

 • Магнітно-резонансна томографія (МРТ), глибокий метод оцінки, показує наскільки серйозна травма, аж до спинного мозку;
 • Рентген хребта, визначається ступінь і тяжкість патології;
 • Комп’ютерна томографія. Проводиться з метою діагностики станів нервових закінчень і м’яких тканин поряд з хребцями;
 • Ультразвукове дослідження (УЗД), призначають при підозрі на патологію нирок;
 • Реабілітація при сколіозі, залежить від ступеня захворювання, характер прояву та віку пацієнта. Фахівці, враховуючи всі параметри, вибирають консервативний або хірургічний метод.

Під консервативним методом розуміють комплекс вправ при сколіозі, масажні процедури, плавальну терапію та фізіотерапію. Перед початком будь-якого втручання, потрібна консультація з лікуючим лікарем на предмет протипоказань і виявлення прихованих патологій. Методики лікування за стадіями захворювання.

Початкова стадія вимагає посилення м’язового корсета для стабілізації хребетного стовпа. Максимальних ефект досягається при сколіозі грудного відділу хребта за допомогою фізичних вправ, для посилення м’язів тіла, розслаблюючий масаж, коректує поставу плаванні та кількох курсів фізіотерапії із застосуванням спеціального обладнання.

Друга стадія передбачає всі процедури, заявлені для першої стадії, тільки при використанні індивідуального коригувального корсета, що фіксує хребет в потрібне фізіологічне положення. Його використовують і при вправах при сколіозі хребта в домашніх умовах. Третя стадія вимагає всіх дій перших двох стадій, але відрізняється тривалістю лікування. При четвертій стадії не допоможе комплекс вправ лфк при сколіозі. Видом лікування буде хірургічне втручання.

 

Правила заняття ЛФК

При сколіозі вправи, використовуються для посилення спинних м’язів, розвантаження хребта і попереку, розслаблення, виправлення викривлення хребта, зміцнення організму в цілому. Комплекс вправ лфк при сколіозі має свої показання і протипоказання:

 • Для розігріву зв’язок і суглобів, потрібно розминатися перед виконанням тренування;
 • Вправи потрібно проводити плавно, виключити непосильні навантаження, а також застосування посилень (гантельки, вантажі та ін);
 • Вправи для лікування сколіозу обов’язково виконуються після консультації з фахівцем. Не варто займатися самолікуванням, це може спричинити непоправні наслідки, які буде важко або неможливо виправити.

Комплекс вправ

Повний комплекс буде містити в собі розминку, основу і фінал. Вправи проти сколіозу є базовими, можуть бути доповнені фахівцем після докладної консультації. Лікувальна фізкультура при сколіозі, включає легке частина, для розігріву м’язів, суглобів і зв’язок, підготовку дихальної системи до навантажень без розігріву на холодні м’язи можна отримати травму. Стоїмо, притиснувшись до вертикальної площі (стіна, зафіксована двері), при цьому стіни стосуються п’яти, ікри і сідниці. Робимо пару кроків вперед, не змінюючи нахил спини. Робимо 5-10 підходів.

 

Руки по швах, ноги на ширині плечей. Сідаємо на невидимий стілець, спина пряма, увагу на дихання, вниз –вдих, вгору — видих. Не намагайтеся сісти повністю відразу. Робимо 5-10 підходів. Піднімаємо руки вкруговую і встаємо на мисочки одночасно, потім опускаємо руки і встаємо на повну стопу. Виконуємо обертання плечима по колу, вперед-назад. Стоїмо рівно, коліно підтягуємо до живота, спина рівна, тримаємо 5 секунд, міняємо ногу. Робимо 5-10 підходів. Корисно робити при сколіозі першого ступеня. Біжимо на місці. Вправа на 2-3 хв.

Основна частина фізичних вправ при сколіозі спрямована на корекцію патологічного викривлення, відновлення функцій внутрішніх органів, за рахунок відновлення кровообігу.

Вправа «ножиці», лягаємо спиною, піднімаємо ноги і здійснюємо схрещуються руху (як ножицями). Час 1-го підходу вправи 30 сек. Вправи для спини при сколіозі виконуються регулярно, в повільному темпі, без зайвого навантаження. Стоячи на четвереньках і упираючись долонями в підлогу, сідайте на п’яти. Робіть повороти вліво-вправо, використовуючи руки. Вправу можна робити по 5-10 разів.

Вправа «кішка і верблюд». Вихідне положення, як у 2-му вправі, прогибаем спину вгору, потім вниз. Все робимо плавно і рівно, без різких рухів, стежимо за диханням. Виконуємо 5-10 підходів. Використовуючи гімнастичний валик або домашню тверду подушку, лягаємо на неї животом. Руки фіксуємо ззаду «в замок». Напружуючи м’язи преса й попереку, намагайтеся піднятися вгору. Без ривків, повільно. Виконуємо 5-10 підходів. Продовжуємо в тому ж положенні, одну ногу назад, протилежну руку вперед. Трохи потягніться. 5-10 підходів.

Спина на підлозі, руки розведені, ноги зігнути. Виконуємо вправи скручування: тримаємо ноги разом, гайдаємося то вліво, то вправо, при цьому голову направляємо в іншу сторону. Лягайте на бік. Опору підкласти під талію (можна використовувати м’яку домашню подушку). Верхню ногу зігніть в коліні, верхню руку заведіть за голову. Розслабляємося. Міняємо положення. Стоїмо прямо, ноги на ширині плечей, руки по тілу. Ці вправи при грудному сколіозі зводяться до того, що за допомогою грудного відділу зводяться і розводяться лопатки. Гімнастику слід проводити повільно і плавно. Лягаємо на живіт, впираючись руками, максимально піднімаємо то одну, то іншу ноги. Лежачи спиною, тягнемося руками і ногами. Лежачи животом, зображуємо плавця, брасом.

Комплекс лфк при сколіозі, підібраний таким чином, щоб вони найменшим чином впливали на змінений хребет, це зменшує ймовірність нанесення травми при виконанні.

Вправи при сколіозі, містять фінальну частину, яка допоможе зняти напругу і відновити дихання. Сідаємо на м’яку поверхню. Згинаємо коліна, обхоплюємо їх руками. Здійснюємо хитні руху на хребті, перекати до лопаток і назад. Руки зімкнуті за спиною, спина рівно. Ходимо на п’ятах. Стоячи рівно, витягуємо руки вгору і ходимо на мисочках. Йдемо на місці, стегна максимально високо. Положення стоячи, розслабляємося, на вдиху руки вгору через сторони вниз на видиху. Зарядка хребта при сколіозі завершена. За ув’язнення кожного блоку з комплексу треба робити перепочинку на 15-20 хв. Вправи при сколіозі треба виконувати щодня, від цього залежить прогрес у лікуванні.

Йога при сколіозі

Лікувальна гімнастика при сколіозі, використовується і у формі асан йоги.

 • Положення стоячи, рівно, руки по тілу. Розслабтеся, уявіть, що ви намагаєтеся дотягнутися верхівкою до стелі.
 • Триконасана. Ноги максимально розставлені. Нахиліться вбік і руку заведіть за ногу, якщо дозволить розтяжка, поставте долоні на підлогу, підніміть голову вгору разом з вільною рукою.
  При серйозному викривленні користуйтеся опорою (стілець, стіл, підвіконня).
 • Асана Кобра. Лежачи на животі, намагайтеся головою дотягнутися до п’ят. На закінчення, вправи для виправлення сколіозу, зробіть кілька глибоких вдихів-вдихів при піднятті рук.

Дитяча гімнастика

У дитини, кістки і хребці більш м’які і податливі, в цей період варіанти деформацій, можна повністю вилікувати. Гімнастика для спини при сколіозі дуже ефективний засіб, при дотриманні рекомендацій і під наглядом лікаря, допоможе вирішити незначні проблеми зі спиною повністю або частково. Викривлення хребта у дітей, порушення постави, дуже частий діагноз. Висока дитяча активність часом вважається гіперактивністю, хоча неактивний, сидячий (перед комп’ютером) спосіб життя провокує ряд інших проблем. На початкових стадіях поперекового сколіозу фахівці розкажуть, які вправи потрібні і призначать додаткові лікувальні препарати. Профілактика сколіозу у домашніх умовах включає:

 • Кругові рухи головою, руху вперед і вправо-вліво;
 • Кругові махи руками вперед-назад;
 • Нахили вперед-назад, вліво-вправо;
 • Стоячи, поперемінно підтягуємо коліна до грудей, потім заводимо коліно за спину;
 • Використовуємо гімнастичну палицю. На витягнутих руках над головою тримаємо палицю. Тягнемося вгору, підводячись на миськів. Потім робимо нахили в сторони;
 • Сидячи на підлозі з палицею в руках, тягніться вперед, розтягуючи хребці;
 • З застосуванням турніка, виконуємо розслабляючий і витягує віс;
 • Сідаємо на стілець, ноги під прямим кутом. Міцно тримаючись за сидіння, максимально подавайтеся вперед.

 

При викривленні хребта вправи для дітей можна виконувати вдома перед заняттями чи у вільний від уроків час. Важливо контролювати розподіл навантаження, виконувати тренування правильно і з постійністю. При появі дискомфорту або хворобливих відчуттів, фітнес слід припинити і здатися лікареві. Зарядка для спини при сколіозі, не єдиний метод усунення недуги, але найефективніший.

Для того, щоб не шукати лікування, і не витрачати час і гроші, проводяться профілактичні заходи, спрямовані на припинення прогресування захворювання. Краще чим вправи при викривленні хребта, буде плавання, під наглядом інструктора. Такі заняття допоможуть зміцнити і розслабити хребетний відділ, поліпшити координацію рухів і загальне самопочуття.