Травматологія та ортопедія в Києві

Турнік при сколіозі 1 ступеня, 2, 3 ступеня, у дітей та дорослих

Турнік при сколіозі 1 ступеня, 2, 3 ступеня, у дітей та дорослих

Можна висіти на турніку при сколіозі?

Сколіоз – захворювання хребта, що виявляється в його деформації, що виникає переважно в період активного росту організму в пубертатний період. Лише одна п’ята випадків сколіозу є вродженою патологією або пов’язана з невдалим оперативним втручанням. Початкові стадії викривлення хребта коригуються за допомогою лікувальної фізкультури, більш серйозні випадки виправляються тільки шляхом оперативного втручання.

Зміст статті:

Заняття спортом при сколіозі: основні правила

Головна мета фізичних тренувань – зміцнення мускулатури, що підтримує хребет в анатомічно правильному положенні. Для того щоб визначитися з вибором лікувальної гімнастики, попередньо потрібно отримати рекомендацію ортопеда. Однак є певні правила, які потрібно враховувати при виборі типу тренування.

 • Під час занять спортом хворий не повинен відчувати сильного фізичного болю. При виникненні таких симптомів слід відразу припинити роботу. Невеликі болі допустимі, проте вони повинні припинитися через кілька днів тренувань.
 • Силовими вправами перевантажувати хребет не можна, інакше замість виправлення деформації можна домогтися її посилення.
 • Не можна включати в тренування задачі на збільшення еластичності мускулатури.
 • Частота та інтенсивність лікувальних завдань визначається виключно лікарем, а не пацієнтом.
 • Займатися лікувальною фізкультурою хворий сколіозом повинен під наглядом спеціалізованого інструктора або медичного працівника.

Види лікувальної фізкультури: що можна і що не можна

Однозначної відповіді, якими видами спорту можна займатися при сколіозі, немає, у зв’язку з тим, що захворювання може проявлятися по-різному. Рекомендації залежать від ступеня і типу функціональних порушень, віку пацієнта і його фізичних можливостей. Проте від деяких видів завдань лікарі рекомендують категорично відмовитися при захворюванні на сколіоз.

Протипоказані види тренінгу:

 • Біг у швидкому темпі;
 • Тренування, пов’язані з силовими навантаженнями на хребет у вертикальному положенні;
 • Види тренінгу, які виконуються стоячи на одній нозі;
 • «Поза лотоса», «розтяжка»;
 • Перекиди через голову;
 • Всі типи танців;
 • Художня гімнастика;
 • Рухливі спортивні ігри: баскетбол, футбол, бадмінтон, великий теніс та ін

Проте певні завдання виконувати можна і навіть необхідно. Які спортивні методики застосовуються для лікування викривлення хребта? Корекція постави і зміцнення м’язів можливі з використанням різних видів тренінгу. Медицина дозволяє займатися бігом підтюпцем і гімнастикою, плаванням, деякими вправами бодібілдингу. За деякими видами спорту і вправ лікарі розходяться в думці. Неоднозначне ставлення медицини до підтягувань на турніку.

Турнік і сколіоз: «за» чи «проти»?

Турнік – один з найбільш доступних спортивних снарядів, який є в будь-якому дворі, хоча при необхідності він легко розміщується в будинку. Дозволена робота на цьому тренажері при захворюванні хребта?

Багато медики стверджують, що підтягуватися можна тільки для профілактики захворювання. Однак німецькі лікарі, проделавшие велику роботу в цьому напрямку, запевняють, що підтягування корисні не тільки для зміцнення мускулатури і попередження хвороби, але і застосовуються як виду ЛФК для подолання хвороби першій стадії і навіть для корекції більш серйозних викривлень спинного хребта під наглядом медичного працівника.

 

Робота з турніком: користь і можливі протипоказання

Турнік при сколіозі – ефективно, зручно і вигідно. Цей найпростіший тренажер не займе велику територію в будинку, він недорого коштує і легко встановлюється. А вправи на снаряді – підтягування, висіння та інші – націлені на розтягування і розвантаження спини, надають позитивний вплив на організм:

 • Зміцнюють спинні м’язи;
 • Стимулюють правильне положення дисків хребців;
 • Розробляють мускулатуру рук від плечей до триголовий м’язи;
 • Зміцнюють прес;
 • Покращують стан організму і підвищують життєвий тонус.

Однак існують і протипоказання для занять цього типу. Несиметричне напруга м’язів небезпечно при деформації хребців з кутом вище 25 градусів, тобто при важких формах – сколіозі 3 і 4 стадії. В окремих випадках ця методика застосовується тільки з наглядом спеціаліста-ортопеда. У будь-якому випадку заняття з поперечиною можна впроваджувати, лише проконсультувавшись з лікарем.

Як правильно займатися на турніку

Звичайно, існують обмеження і правила, яких потрібно неухильно дотримуватися, щоб заняття на турніку принесли користь. Усі завдання виконуються обережно, різких рухів слід уникати. Вирішуючи для себе, можна висіти на турніку при сколіозі, варто знати основні моменти правильної роботи зі снарядом:

 • Постійний контроль дихання дозволить уникнути зайвих навантажень, стимулювати кровообіг;
 • Поперечину міцно охоплюють знизу великим пальцем для надійного зчеплення;
 • Інтенсивність вправ і навантаження збільшується поетапно;
 • Закидання або опускання голови не допускається, щоб уникнути ушкодження хребців шийного відділу;
 • Кругові, раскачивающие, рвучкі і несиметричні руху виключаються;
 • При появі болю заняття терміново припиняються;
 • Після закінчення тренування забороняється різко відпускати поперечину: можлива травма, яка спричинить ускладнення захворювання.

Висота кріплення снаряда повинна бути занадто великою, щоб не довелося діставати перекладину в стрибку: оптимальний варіант – турнік, якого можна торкнутися, вставши навшпиньки.

Вправи на перекладині

Найбільш поширене рух, яке допускається на турніку, – звичайний віс. Ця вправа підходить для всіх, в тому числі і для дітей, літніх людей і не мають спортивної підготовки. З його допомогою зміцнюються м’язи спини, мускулатура рук, покращується кровообіг, розтягується хребетний стовп, зменшуються болі в спині. Роблять віс і після тривалих навантажень в якості розслабляючого етапу. Виконується він так: вхопившись за поперечину за допомогою підвісних петель або ногами, зігнутими в колінах, займається повисає головою вниз у вільному положенні. Руки можна витягнути в сторони паралельно підлозі.

Ускладнене, але більш ефективна вправа вимагає помічника і додаткового вантажу 5-7 кг. В такому випадку, повиснувши, людина бере на витягнуті руки вантаж і висить, намагаючись, щоб хребет утворював рівну лінію.

Ефективні профілактичних лікувальних цілях та підтягування різної ширини хватами. Вони задіють в роботу всі види м’язів, що відповідають за підтримку станового хребта і правильну поставу.

 • Підтягування з хватом відстані рук до 30 см – вузькі – добре розвивають верхній плечовий пояс.
 • Середній – з розташуванням рук на ширину плечей, коли поперечина захоплюється долонею, зверненою до себе. Займається поступово піднімає тіло з відведенням плечей.
 • Широкий хват – вид вправи найскладніший, для підготовлених людей. Але і ефективність його найвища. При підтягуванні людина грудьми стосується поперечини і намагається втриматися в такому положенні декілька секунд. Починаючи працювати широким хватом, краще залучити до занять помічника, який буде притримувати ноги займається.

Коли хворий викривленням хребта без праці буде виконувати підтягування по 10-12 разів за підхід, можна ускладнити навантаження, одягнувши спеціальний пояс з додатковим вантажем. Головне при роботі – тверезо оцінювати свої сили, прагнути досягти максимального ефекту в боротьбі за красиву поставу і неухильне дотримання рекомендацій лікаря і інструктора.